Najczęstsze przyczyny wypadków na drogach

W Polsce co roku wciąż dochodzi do tysięcy niebezpiecznych zdarzeń na drodze i setek groźnych wypadków. Co najważniejsze, aż 90% wypadków na polskich drogach wciąż powstaje z winy kierującego pojazdem. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych w kraju?

Najczęstsze przyczyny wypadków

Według statystyk udostępnianych co roku przez Polską Policję, do najczęstszych przyczyn wypadków na drogach w roku 2020 należało nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (5 708 wypadków) i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (5 516 wypadków). Sprawcami tych niebezpiecznych zdarzeń są w 74,6% mężczyźni  w wieku 18-24 lata. Aż 60% wypadków jest ze skutkiem śmiertelnym. Młodzi kierowcy charakteryzują się przede wszystkim brakiem doświadczenia na drodze i nikłymi umiejętnościami połączonymi z brawurą za kierownicą.

Oczywiście, w statystykach pojawiają się także inne przyczyny wypadków. Są to zazwyczaj nieudostępnienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (2318 przypadków) oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (1535 przypadków). Nie można również zapominać wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. W 2020 roku osoby pod wpływem alkoholu uczestniczyły w 2 540 wypadkach drogowych (10,8% ogółu wypadków), w których śmierć poniosło 327 osób. Do takich wypadków dochodzi na ogół w weekendy pomiędzy godziną 16-22 i dotyczą osób w przedziale wiekowym od 25 do 39 lat.

Jak jeździć bezpieczniej?

Choć na polskich drogach wciąż dochodzi do dużej liczby wypadków, coraz więcej kierowców stara się zachować bezpieczeństwo za kółkiem. Do najlepszych sposobów na poprawienie bezpieczeństwa na drodze należą tak oczywiste metody, jak zapięte pasy, dostosowanie prędkości do warunków zastanych na drodze czy jazda w stanie trzeźwości. Policja nieustannie prowadzi akcje uświadamiające kierowców i pasażerów, by nie wsiadali do samochodów po wypiciu nawet małego piwa. Choć do stanu, gdy nie będzie wypadków z tego powodu, jeszcze trochę brakuje, coraz więcej kierowców zaczyna świadomie patrzeć na ten problem.

Jazda zimą i latem, czyli jak dostosować prędkość do warunków pogodowych

Niedostosowanie prędkości do warunków pogodowych wciąż jest jedną z częściej pojawiających się przyczyn wypadków wśród policyjnych statystyk. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim warto zawsze jeździć na odpowiednim ogumieniu. Opony zimowe i letnie spełniają swoje zadanie w odpowiednich dla pór roku warunków pogodowych. Inaczej będą zachowywały się przy dodatnich temperaturach, a inaczej przy ujemnych. W przypadku mgły na drodze ważne jest również zachowanie ostrożności, ponieważ niejednokrotnie zakres widzenia ograniczony jest jedynie do kilku metrów przed maską pojazdu. Ledwo widać więc tył samochodu jadącego przed, a co dopiero pieszych i innych uczestników ruchu drogowego wokół samochodu.