Oględziny samochodu to jedyna szansa przed zakupem na kontrolę najważniejszych jego układów, w tym układu hamulcowego, paliwowego czy zawieszenia. Potencjalni nabywcy są wtedy w stanie ocenić stan pojazdu, jak i jego stopień zużycia. Na pewne elementy w aucie warto zwrócić szczególną uwagę.
Zawieszenie – najważniejsza część każdego samochodu
Każdy używany samochód powinien spełniać podstawowe normy bezpieczeństwa. Mowa między innymi o układzie hamulcowym i zawieszeniu, ale również o ogumieniu. Jak je dokładnie sprawdzić, nie wydając zbyt wiele pieniędzy podczas pierwszych oględzin pojazdu? Wystarczy poprosić sprzedającego o odwiedzenie wybranej stacji diagnostycznej lub warsztat samochodowy, który podejmie się kontroli nadwozia. Koszt takiej usługi na stacji diagnostycznej nie przekracza zazwyczaj 100 zł, w specjalistycznym warsztacie może to być nieco wyższa kwota. Po przeprowadzonej kontroli w odpowiednich warunkach, kupujący ma pewność, że nie bierze tak zwanego “kota w worku”, a jego przyszły pojazd został sprawdzony przez doświadczonych specjalistów.
Jak sprawdzić pracę silnika?
Silnik to podstawowa jednostka napędzająca każdy samochód. Trzeba sprawdzić ją pod wieloma względami, by mieć pewność, że jest w pełni sprawna i nie zrobi żadnych niespodzianek bezpośrednio po zakupie. Naprawy eksploatacyjne są potrzebne w aucie, jednak powinny być robione na czas z dbałością o szczegóły. Bardzo łatwo jest to sprawdzić samemu, poprzez dokładny wywiad z właścicielem lub w profesjonalnym warsztacie z pomocą specjalisty. Również rzeczoznawca samochodowy, obecny na miejscu przy oględzinach, jest w stanie dokładnie i sprawnie ocenić stan pojazdu. Wielu potencjalnych kupujących korzysta z usług specjalistów, którzy szybko i przede wszystkim właściwie ocenią stan pojazdu. Jest to nieoceniona i profesjonalna pomoc podczas zakupu samochodu. Może uchronić przed nieprzemyślanymi i zbyt pochopnymi decyzjami.
Wiele o samochodzie powie również jazda próbna. Wielu klientów skupia się na wszystkich wymienionych wcześniej informacjach, a zapomina o podstawowych odczuciach z jazdy. Często dopiero przekręcając kluczyk i pokonując pierwsze kilometry, kierowca jest w stanie ocenić stan techniczny samochodu. Przed zakupem koniecznie należy sprawdzić używany pojazd na drodze. Zazwyczaj w takich warunkach można zauważyć ewentualne ukryte wady lub szczegóły, które zostały przeoczone w trakcie podstawowej oceny auta.
Detale i wnętrze auta są równie ważne
Na samym końcu podczas oględzin auta, warto również przeprowadzić kontrolę wnętrza. Należy się upewnić, czy jest kompletne, nieporwane i czy plastiki nie są zbytnio zniszczone. Estetyczne wnętrze będzie cieszyć oko przez kolejne pokonywane w aucie kilometry. Działające nawiewy, przyciski i sterowniki to równie istotna sprawa. Jeśli spisują się bez problemów i spełniają swoje zadanie, klient może mieć pewność, że nie czeka na niego żadna niespodzianka bezpośrednio po zakupie.