Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Dla niektórych kierowców sezonowa wymiana opon jest dość problematycznym zadaniem i odkładają wizytę u wulkanizatora na ostatnią chwilę. W tym roku warto pomyśleć o wymianie opon we właściwym momencie i nie dać się zaskoczyć zimie.

Jakie są różnice między letnimi i zimowymi oponami?

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę różnią się opony letnie od zimowych. Przede wszystkim opony letnie mają inną konstrukcję bieżnika oraz wykonane są z innych proporcji surowców. W zimówce rzeźba bieżnika jest gęsto pokryta lamelami, zapewniając dobrą jazdę po śniegu. Rowki i żebra na bieżniku w oponach zimowych są głębsze niż w letnich, dzięki czemu lepiej trzymają się nawierzchni. Zimowe ogumienie zostało tak zaprojektowane, by zagwarantować pełne osiągi w niskiej temperaturze. Mieszanka gumowa w oponach zimowych jest elastyczna ze względu na większą zawartość naturalnej żywicy. Inaczej jest w przypadku opon letnich – są zbyt twarde w niskich temperaturach i nie zapewniają dobrej przyczepności. Ponadto w letnim ogumieniu minimalizuje się liczbę lameli, by uzyskać jak największą powierzchnię styku z podłożem, a w efekcie wyższe osiągi.

Najlepszy moment na zmianę opon na zimowe

W Polsce nie obowiązuje odgórny nakaz sezonowej wymiany opon. Jednak przyjęło się, że optymalnym momentem na zmianę ogumienia jest odnotowanie temperatury poniżej 7 stopni C. Przy takiej pogodzie surowce wykorzystywane w oponach letnich tracą swoje funkcje i nie zapewniają dobrej przyczepności do nawierzchni. Nie warto kierować się wyłącznie wskaźnikiem temperatury. Zima lubi zaskakiwać kierowców, dlatego jeżeli chcemy być przygotowani na nagłe opady śniegu, lepiej pomyśleć o zmianie opon wcześniej. Bezpiecznym momentem w naszym klimacie jest koniec października lub początek listopada, kiedy temperatura znacznie spada.

Dlaczego warto wymieniać opony?

Mimo że nie ma konieczności sezonowej wymiany opon, lepiej zrobić to dla własnego bezpieczeństwa. Jednak to nie jedyny argument przemawiający za zmianą ogumienia. Zimówki są zoptymalizowane pod kątem komfortu jazdy oraz osiągów na śniegu. A może warto zainwestować w opony całoroczne? Jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze na wizytach u wulkanizatora. Niestety bieżnik opon całorocznych zużyje się szybciej niż w przypadku użytkowania zamiennie dwóch różnych kompletów opon. W tym przypadku warto zainwestować w wysokiej jakości opony całoroczne, które dobrze spełnią swoją rolę zarówno w porze letniej, jak i zimowej.