Jakie są przywileje samochodów elektrycznych w Polsce?

Nie tylko zielone tablice rejestracyjne i możliwość wyróżnienia się z tłumu – udogodnienia dla kierowców samochodów elektrycznych są większe. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup lub leasing elektryka. Na jakie przywileje mogą liczyć kierowcy samochodów elektrycznych?

Darmowe parkowanie w dużych miastach

Wiele polskich miast oferuje kierowcom samochodów elektrycznych darmowe parkowanie. Strefy płatnego parkowania są coraz bardziej rozwijane i wiążą się z dość dużymi opłatami. Co więcej, mandat za nieopłacenie postoju może być bardzo wysoki, osiągając kwotę nawet 250 zł. Tym bardziej kierowcy elektryków cieszą się z możliwości darmowego parkowania. Jednak należy sprawdzić, czy nie trzeba zgłosić do systemu numeru rejestracyjnego auta.  

Poruszanie się buspasem

Nie tylko taksówki i autobusy mogą poruszać się buspasami. Tego typu udogodnienia dotyczą również samochodów elektrycznych. Kierowcy dużych miast z pewnością docenią tę możliwość. Dzięki temu będą mogli ominąć korki i sprawnie pokonać zaplanowaną trasę, zyskując dodatkowy czas.

Zwolnienie z akcyzy

Kolejnym przywilejem, z którego korzystają kierowcy samochodów elektrycznych jest zwolnienie z akcyzy, co w praktyce przekłada się na niższą cenę auta. Brak akcyzy jest w szczególności istotny dla osób, które chcą importować samochód z zagranicy. Wówczas realny koszt auta elektrycznego będzie niższy niż spalinowego lub hybrydowego. 

Dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych

Dużą korzyścią dla osób planujących zakup elektryka jest możliwość skorzystania z programów dofinansowujących zakup samochodu. W ramach programu „Mój elektryk” można uzyskać wsparcie finansowe od rządu w maksymalnej kwocie 27 tys. złotych, jeśli wartość samochodu nie przekracza 225 tys. złotych. Pieniądze z dotacji zwykle otrzymuje się tuż po zakupie auta elektrycznego.   

Wyższy limit amortyzacji

Na korzyść przedsiębiorców zmieniły się zasady amortyzacji samochodów osobowych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Wszelkie wydatki związane z użytkowaniem auta elektrycznego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych stanowią koszt uzyskania przychodów. Udogodnieniem, z którego korzystają kierowcy jest wyższy limit amortyzacji. Różnica sięga 75 tys. złotych, co w praktyce oznacza, że użytkując auto elektryczne można odliczyć wyższą kwotę od uzyskanego przychodu. Limit amortyzacji samochodów elektrycznych podniesiono z 30 tys. euro do 225 tys. złotych.