Jak zadbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja pełni swoją rolę tylko, jeżeli jest odpowiednio użytkowana i regularnie serwisowana. Aby odpowiednio zadbać o system nie trzeba przeprowadzać skomplikowanych zabiegów. Wystarcz kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Jak zadbać o klimatyzację? Co zrobić, aby przedłużyć żywotność systemu?

Objawy niesprawnej klimatyzacji w aucie

Zamiast czekać, aż klimatyzacja całkowicie odmówi posłuszeństwa, warto realizować regularne przeglądy, najlepiej raz na rok. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że system przestanie działać w najmniej oczekiwanym momencie np. podczas podróży na wakacje w upalny dzień. Układ klimatyzacji powinien zostać sprawdzony przez fachowca, który oceni wydajność oraz szczelność systemu. Samodzielna naprawa nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Awarię układu klimatyzacji można łatwo zauważyć. Nieprzyjemne zapachy wydobywające się z nawiewów, niedostateczne chłodzenie oraz zacinanie się sprężarki jednoznacznie wskazują na problemy z klimatyzacją. Słaba wydajność systemu może wynikać ze zbyt niskiego poziomu czynnika chłodzącego, mocno zanieczyszczonego filtru przeciwpyłowego, a także rzadkim serwisowaniem klimatyzacji.

Zasady dbania o klimatyzację w samochodzie

Zadaniem klimatyzacji jest dostarczenie do kabiny schłodzonego powietrza, co pozwala na ustabilizowanie temperatury wnętrza. Pozwala również osuszyć powietrze, ograniczając parowanie szyb, gdy na zewnątrz panuje wilgoć. Jak dbać o klimatyzację? Po prostu jej używać. Musi być wykorzystywana systematycznie, niezależnie od pory roku i temperatury panującej na zewnątrz. Klimatyzacja nie służy jedynie do schładzania powietrza w upalne dni. Długotrwała bezczynność przyczynia się do awarii tego układu. Ponadto, częste korzystanie z klimatyzacji zapobiega zatarciu sprężarki (najdroższego elementu układu). Jeżeli długo nie używasz klimatyzacji, olej rozprowadzany przez czynnik chłodzący osadza się w częściach układu, a po ponownym uruchomieniu sprężarka pracuje z niedostatecznym smarowaniem („na sucho”). Z tego względu przerwa w użytkowaniu klimatyzacji nie powinna trwać dłużej niż tydzień, również zimą.

W okresie letnim także należy przestrzegać dodatkowych zasad. Gdy samochód jest nagrzany od słońca warto kolejno: przewietrzyć wnętrze, zamknąć okna, uruchomić klimatyzację, włączyć obieg wewnętrzny schładzając kabinę, a następnie otworzyć nawiew powietrza z zewnątrz. Oczywiście nie należy otwierać okien, kiedy klimatyzacja jest włączona, ponieważ system działa wydajniej, kiedy kabina jest szczelnie zamknięta.

Co jaki czas należy nabijać klimatyzację?

Nabijanie klimatyzacji w aucie oznacza uzupełnianie jej o czynnik chłodzący. Układ klimatyzacji to znakomite miejsce do rozwoju grzybów i bakterii, które najlepiej czują się w wilgotnym środowisku. Brak odpowiedniej konserwacji klimatyzacji będzie skutkować dostawaniem się szkodliwych drobnoustrojów do wnętrza kabiny. Z tego względu powinno robić się przegląd klimatyzacji raz do roku, najlepiej podczas rutynowego przeglądu. Przy okazji warto wymienić filtr kabinowy, sprawdzić poziom czynnika chłodzącego, skontrolować szczelność układu oraz zdezynfekować układ metodą ozonowania lub ultradźwięków. Pozwala to pozbyć się z systemu grzybów, bakterii i roztoczy, które mogłyby wywołać nieprzyjemny zapach. Najlepszym momentem na odgrzybienie klimatyzacji jest okres letni, przed nastaniem upałów.