Jak zadbać o auto jesienią?

Nadchodząca jesień to okres, w którym znaczniemu pogorszeniu ulegają warunki na drogowe, a co za tym idzie bezpieczeństwo. W tym ponurym okresie wszyscy kierowcy powinni jeździć ostrożniej, a także odpowiednio przygotować swoje auta przed wyruszeniem w trasę. Na co należy zwracać szczególną uwagę? Sprawdź, jak przygotować samochód do jesieni, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.

Wymień opony na nowe

Jesienią, mgły towarzyszą kierowcom tak często ze względu na nagłe zmiany pogody – zawiesiny powstają za każdym razem, gdy ciepłe masy powietrza napływają nad wychłodzony grunt.

Powstała mgła osadza się nie tylko w powietrzu, ale również na asfalcie, gdzie miesza się z kurzem, olejem i gumą z opon. To zaś prowadzi do zmniejszenia przyczepności opon.

Klin z wody, tworzący się pomiędzy drogą a pojazdem, zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg szczególnie w przypadku opon z płytkim bieżnikiem.

Choć według przepisów bieżnik nie może mieć mniej niż 1,6 mm, tak skrajnie zaniżone minimum znacznie zwiększa ryzyko wypadku po wpadnięciu w poślizg. Zdaniem ekspertów, 5 mm w przypadku szybko zużywających się zimówek to absolutne minimum. Taka głębokość bieżnika może skrócić drogę hamowania o kilkadziesiąt metrów – i uratować Ci życie.

Jesień to najlepszy moment na wymienienie opon na nowe – zimowe. Lepiej zmienić je wcześniej, niż za późno: odwiedź mechanika najlepiej już na przełomie października i listopada.

Jak zmierzyć głębokość bieżnika? Do pomiarów możesz wykorzystać najzwyklejszą wykałaczkę – zaznacz długopisem, do jakiej głębokości wchodzi i przyłóż ją do miary.

Zadbaj o widoczność

Jeśli Twoje wycieraczki rozmazują krople, zamiast je usuwać, nie poradzą sobie ani z deszczem, ani z mgłą – bo obydwa te zjawiska to nic innego, jak woda w różnych stanach skupienia.

W wycieraczkach, które nie zmieniają kierunku pracy, z dużym prawdopodobieństwem stwardniały pióra – to charakterystyczne szczególnie dla piór z kauczuku syntetycznego, który uszkadza się łatwo pod wpływem zmian temperatur. Należy wymienić je na model z piórami wykonanymi z kauczuku naturalnego lub z mieszanki gum.

Wycieraczki zostawiają smugi, choć są czyste? Sprawdź, czy element gumowy nie dociska zbyt mocno do szyby. Jeśli tak – smugi są pozostałością materiału piór. W takim wypadku wymień wycieraczki na płaskie. Są wyprofilowane w taki sposób, aby docisk był zawsze równomierny, dzięki czemu nie dochodzi do zużywania się piór.

Pamiętaj: powodem braku przejrzystości mogą być nie tylko niesprawne wycieraczki – ale także brudne szyby samochodowe. Szkło najlepiej przecierać ściereczką z mikrofibry (bawełniane zostawiają smugi), nasączoną preparatem odtłuszczającym. Taki środek, w przeciwieństwie do klasycznych płynów do okien, nie tylko usuwa powierzchowne zanieczyszczenia, ale również rozpuszcza tłuszcz w tych smugach, które wydają się osiadać „w głębi” szyb.

Zadbaj też o wymianę słabo świecących żarówek i reflektorów – jesienią zmrok zapada w końcu coraz wcześniej.

Zabezpiecz auto przed wilgocią

Jesienią, warto zadbać o zabezpieczenie przed wpływem wilgoci wnętrza auta – a karoserią i podwoziem zająć się dopiero czasie posypywania ośnieżonych dróg solą.

Jeśli szyby parują od wewnątrz, oznacza to, że auta dostaje się wilgoć. Sprawdź, czy filtr klimatyzacji nie jest mocno zabrudzony lub spleśniały – w obydwu przypadkach czas wymienić go na nowy. Przejedź się też do serwisu na tzw. odgrzybianie klimatyzacji, czyli jej dezynfekcję.

Kiedy pogoda zacznie się pogarszać, zadbaj też o regularne czyszczenie uszczelek samochodowych – pył, piasek i błoto szybko je uszkadzają, doprowadzając do przepuszczania wilgoci do wnętrza pojazdu. Po umyciu zakonserwuj uszczelki silikonowym preparatem w sprayu, który zapobiegnie przymarzaniu w niskich temperaturach.

Zadbaj o uszczelki w samochodzie

Jesienią wilgoć w powietrzu znacznie rośnie i łatwo dostaje się do samochodów, zwłaszcza jeśli te nie są odpowiednio zabezpieczone. W związku z tym już w październiku należy sprawdzić stan wszystkich uszczelek w samochodzie – zwróć uwagę, czy nie mają nigdzie dziur i czy nie odstają od reszty karoserii lub szyb. Pamiętaj też o dokładnym umyciu gumy – nawet niewielkie drobinki piasku, kurzu czy drobne kamyki mogą zmniejszyć szczelność nadwozia i tym samym doprowadzić do zawilgocenia fotelów samochodowych, a nawet układu elektrycznego wewnątrz pojazdu. Po skończonym czyszczeniu użyj dodatkowo preparatu silikonowego lub glicerynowego, którego zadaniem jest uszczelnienie szyb oraz drzwi.

Przeprowadź przegląd świateł

Pochmurna i mglista pogoda sprawia, że coraz większe znaczenie na drodze ma poprawne używanie świateł, dostosowane do warunków pogodowych. Przede wszystkim, w warunkach o ograniczonej widoczności, w terenie zabudowanym należy używać świateł mijania, a nie świateł do jazdy dziennej ani tym bardziej świateł przeciwmgłowych. Światła do jazdy dziennej mają bowiem zbyt małą moc, natomiast przeciwmgłowe mogą łatwo oślepić innych kierowców i należy ich używać tylko wtedy, gdy w pobliżu nie ma żadnego innego źródła światła. Pamiętaj więc, aby sprawdzić, czy wszystkie rodzaje oświetlenia działają prawidłowo, to znaczy:

·     czy wszystkie włączają się i wyłączają bez żadnych problemów,

·     czy mają odpowiednią moc,

·     czy żarówki są ustawione pod takim kątem, aby nie oślepiać innych kierowców.

Przegląd świateł możesz przeprowadzić w warunkach domowych – potrzebna Ci będzie tylko pomoc drugiej osoby. Jeśli będziesz musiał wymienić żarówkę w aucie, upewnij się, że wiesz, pod jakim kątem należy ją wstawić

Naładuj akumulator

Jesienią i zimą akumulator „pracuje na wyższych obrotach” – najlepiej sprawdzić jego napięcie jak najwcześniej, by w czasie największego mrozu nie utknąć na środku drogi. Jeśli wydaje się rozładowany, podłącz go na całą noc do prostownika, a jeżeli to nic nie da – czas udać się na przegląd.

Pomyśl o sobie

Choć zużyte komponenty samochodowe wpływają w ogromnym stopniu na kontrolę pojazdu, równie ważna jest psychika kierowcy. Zacznij brać pod uwagę rady odnośnie do tego, jak zachować się we mgle czy w deszczu i nie bierz za pewnik faktu, że do tej pory nic się nie stało, gdy przekraczałeś prędkość. Zachowaj czujność i nie rozpraszaj się żywą rozmową czy głośnym radiem. Pamiętaj też, aby delikatniej dociskać pedał przyspieszania.