Jak wydłużyć żywotność turbosprężarki ?

Turbosprężarka to niezwykle ważny element silnika wielu nowoczesnych samochodów. Warto dbać o jej prawidłową pracę i stosować się do kilku najważniejszych zasad, które w znacznym stopniu przedłużą jej żywotność.

Jak działa turbosprężarka?

Turbosprężarka to nic innego, jak element silnika, którego zadaniem jest doładowanie silnika – podkręcenie jego mocy bez powiększania pojemności samego motoru. Składa się z osadzonych na wspólnym wale turbiny i sprężarki. Wykorzystując energię gazów spalinowych, zwiększa ciśnienie powietrza wpadającego do komory spalania. Wzrost mocy silnika przy pomocy turbosprężarki obecnie można spotkać w wielu autach.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na przedłużenie żywotność pracy tego elementu. Wśród nich wymienia się na pierwszym miejscu wykorzystywanie dobrej jakości oleju silnikowego. Ma on naprawdę spore znaczenie, jeśli chodzi o pracę motoru i zapewnienie mu odpowiedniego smarowania oraz ochrony. Wałek turbosprężarki osiąga prędkości rzędu 200 tys. obr./min, a spaliny napędzające turbinę mogą mieć temperaturę zbliżoną do 1000 stopni Celsjusza. Olej ma za zadanie nie tylko smarować turbinę, ale również odpowiednio ją schładzać. Silniki najlepiej zalewać jest olejem syntetycznym. Drugim, sprawdzonym sposobem jest regularne sprawdzanie poziomu oleju w silniku. Nie można doprowadzić do sytuacji, gdy jest niewystarczająca ilość oleju.

Jak odpowiednio zadbać o pracę turbosprężarki?

Odpowiednie podejście do turbosprężarki to również nie wyłączanie silnika bezpośrednio po jeździe. Warto odczekać kilkadziesiąt sekund do dwóch minut, by turbina odpowiednio się schłodziła. Zapewnia to lepsze smarowanie i prawidłowe wychłodzenie elementu. Jeśli silnik zostanie zgaszony natychmiast, istnieje ryzyko przegrzania, a sam ​​olej może zacząć zwęglać się przy rozgrzanych częściach. Warto również zwrócić uwagę na jakość kupowanych filtrów oleju. Muszą być one dobrej jakości, przede wszystkim ze względu na to, by rozgrzany olej nie spłynął z powrotem do miski olejowej.

Najlepiej jest również unikać wciskania gazu w podłogę przy zimnym silniku i niskich obrotach. Nie jest to wskazane dla samego silnika, a co dopiero dla wspomnianej turbosprężarki. Olej silnikowy smarujący sprężarkę musi się rozgrzać, a gwałtowny wzrost temperatury gazów spalinowych dla zimnej sprężarki jest absolutnie niewskazany i może szybko zakończyć się jej przegrzaniem lub zatarciem. Równie ważny jest także dobór odpowiednich filtrów powietrza. Dlaczego? Zanieczyszczenia, które mogły wpaść przez filtr, z pewnością przyczynią się do uszkodzenia wirnika sprężarki.

Kiedy i gdzie zregenerować turbosprężarkę?

Kluczem do długiego i bezproblemowego użytkowania turbosprężarki jest również jej regeneracja. Warto oddać ją do doświadczonego i specjalistycznego warsztatu, który przeprowadzi odpowiednio całą naprawę. Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że po wymianie turbosprężarki konieczna jest wymiana oleju i filtra oleju. Zaniedbanie tej czynności może znacząco skrócić trwałość świeżo zamontowanych elementów.