Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony lub obciążony finansowo?

Przeważnie przed zakupem samochodu używanego skupiamy się na sprawdzeniu jego stanu technicznego i wyposażenia. Należy również pamiętać o zwróceniu szczególnej uwagi na stan prawny, pochodzenie i historię pojazdu. Dzięki temu możemy uniknąć ewentualnych problemów i spłacania cudzych zobowiązań.

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Zdarza się, że wybrany model samochodu ma zaskakująco niską cenę. Może to wynikać z ukrytych wad, złego stanu technicznego oraz niejasnej przeszłości pojazdu. Jednak nie tylko okazyjna cena może wzbudzić wątpliwości. Podczas rozmowy ze sprzedawcą należy zwrócić uwagę, czy posiada niezbędne informacje dotyczące pojazdu i zweryfikować stan prawny w oparciu o zewnętrzne źródła, takie jak baza pojazdów skradzionych, Centralna Ewidencja Pojazdów czy Europejski Rejestr Pojazdów. Należy również zweryfikować numer VIN danego auta, dzięki któremu sprawdzimy historię pojazdu, liczbę właścicieli, dane techniczne, terminy przeglądów oraz informacje o polisie OC. Informacje dotyczące pojazdu możemy bezpłatnie zweryfikować na stronie historiapojazdu.gov.pl i otrzymać raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę numer rejestracyjny auta, datę pierwszej rejestracji oraz numer VIN auta, który znajdziemy na przedniej szybie, przy przednich drzwiach lub na silniku.

Jeżeli policja podczas kontroli drogowej potwierdzi informację, że samochód znajduje się na liście kradzionych pojazdów, zostanie odholowany na parking policyjny, a funkcjonariusze zatrzymają dowód rejestracyjny kierowcy. Może się zdarzyć, że nabywcy pojazdu zostanie przedstawiony zarzut paserstwa, za co grozi grzywna lub kara więzienia. 

Jak sprawdzić, czy auto nie jest zadłużone?

Przed zakupem pojazdu, warto również upewnić się, czy nie jest obciążone finansowo. Jeżeli nie zostało w pełni spłacone i należy prawnie do banku, możemy ryzykować utratę auta, czasu i pieniędzy. W takiej sytuacji bank obciąża spłatą kredytu nowego właściciela. Nie ma znaczenia, że nowy właściciel nie podpisał umowy kredytowej. Jako nowi nabywcy jesteśmy zobowiązani do zweryfikowania dokumentów samochodu, a niewiedza nie jest żadnym wytłumaczeniem.

Informacje o stanie prawnym pojazdu można uzyskać w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych, udając się do sądu lub przez internet. Drugi sposób jest o wiele wygodniejszy, ponieważ proces identyfikacji przejmuje serwis sprawdzający. Aby sprawdzić, czy samochód nie jest zadłużony wystarczy posiadać numer VIN, PESEL właściciela lub regon firmy oraz wskazać rodzaj pojazdu (np. osobowy, ciężarowy). Szczegółowe informacje są dostępne na stronie https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/centralna-informacja-o-zastawach-rejestrowych.

Pamiętaj, że jeżeli zostałeś oszukany przez sprzedawcę, masz prawo zgłosić zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Ponadto możesz negocjować z bankiem spłatę kredytu za poprzedniego właściciela. Spłacając raty nie stracisz pojazdu, jednak będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość do momentu wyegzekwowania przed komornika należności od sprzedawcy.