Jak skutecznie zabezpieczyć pojazd przed korozją?

Rdza może być koszmarem dla właścicieli samochodów. Najczęstszą przyczyną rdzy jest nadmierna wilgoć wynikająca z ciągłego narażania pojazdu na deszcz lub śnieg . Samochody mogą również rdzewieć z powodu starości lub mocnej eksploatacji. Jeśli nie posiadasz garażu, Twój samochód może być narażony na wiele czynników pogodowych powodujących korozję, która jest zmorą każdego kierowcy. Istnieją sposoby przeciwdziałania powstawania rdzy. Oto kilka sposobów, aby zapobiec rdzewieniu samochodu.

Częste mycie samochodu to podstawa 

Zbyt dużo brudu w samochodzie może przyspieszyć gromadzenie się rdzy. Samochód należy myć przynajmniej raz na tydzień, niezależnie od pory roku. Możesz to zrobić ręcznie lub zabrać pojazd do myjni samochodowej. Odradzamy automatyczne myjnie szczotkowe, które bardzo niszczą powłokę lakierniczą. 

Zwracanie uwagi na sól drogową

Sól jest jednym z głównych czynników powodujących rdzę. W połączeniu z wodą metal w Twoim samochodzie będzie korodował dużo szybciej. Dlatego też rdzewienie występuje częściej zimą , ponieważ drogi pokryte są solą kamienną. W chłodniejszych miesiącach możesz myć samochód raz w tygodniu (nie oznacza to, że Twój samochód jest bezpieczny przed rdzą, jeśli mieszkasz w pobliżu plaży. Sól z piasku i powietrza nadal może przedostać się na drogi).

Używanie sprayu antykorozyjnego

Jeśli zauważysz rdzę na samochodzie, najlepiej jest od razu reagować w odpowiedni sposób, zanim się rozprzestrzeni. Jeśli będziesz działać sprawnie, to nie będziesz musiał zabierać samochodu do lakiernika ani wymieniać zardzewiałej części. Każdy obszar, w którym lakier zaczyna puchnąć, jest zwykle oznaką rdzy.

Najpierw oczyść i odtłuść obszar i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu. Gdy obszar jest wolny od wilgoci, możesz zastosować spray antykorozyjny. To dobra alternatywa, jeśli nie stać Cię na regularne woskowanie lub powlekanie ceramiką. Po nałożeniu spray może chronić Twój samochód nawet przez rok.

Użyj powłoki ceramicznej

Kiedyś woskowanie samochodu było najlepszym sposobem na zmniejszenie uszkodzeń zewnętrznych, ale teraz większość sklepów samochodowych zaleca powłokę ceramiczną jako mocniejszą alternatywę. Polimer można nakładać na lakier pojazdu. Powłoka ceramiczna wiąże się z farbą i nie rozpada się nawet w trudnych warunkach.

Samochody muszą być woskowane co kilka miesięcy, ale w przypadku powłoki ceramicznej nie trzeba jej ponownie nakładać nawet przez trzy lata. W łagodniejszych klimatach może trwać jeszcze dłużej.

Utrzymuj korki spustowe w czystości

Korki spustowe są często pomijane podczas pielęgnacji samochodu , ale sprawdzanie ich może pomóc w zapobieganiu rdzewieniu. Zatyczki te mogą zostać zatkane zanieczyszczeniami, co pozwoli na gromadzenie się wody, a co za tym idzie również i wilgoci. Podczas mycia samochodu pamiętaj o sprawdzeniu korków spustowych i wyczyszczeniu ich w razie potrzeby. Można je znaleźć pod drzwiami samochodu oraz wzdłuż krawędzi bagażnika i maski.

Utrzymuj wnętrze samochodu suche

Gdy wnętrze samochodu zamoczy się, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wilgoć rozprzestrzeni się na zewnątrz. Aby temu zapobiec, dokładnie wytrzyj mokre powierzchnie w samochodzie ręcznikiem. Jeśli masz jakieś rozlane płyny w pojeździe, zamocz je tak szybko, jak to możliwe; wyciek będzie trudniejszy do czyszczenia, jeśli zostanie pozostawiony bez opieki. Powinieneś użyć ręcznika, aby usunąć większość wilgoci, a następnie pozostawić samochód do wyschnięcia.

Tankuj do pełna
Jedną z najdroższych napraw, jakie mogą spotkać właściciela pojazdu z powodu rdzy, jest wymiana modułu pompy paliwa (elektryczna pompa paliwa i jednostka czujnika poziomu znajdująca się w zbiorniku). Chociaż wewnętrzne części tego urządzenia są dobrze chronione, jego metalowa płyta górna i linie wyjściowe są odsłonięte i podatne na rdzewienie. Zbiorniki paliwa i ich części mogą zostać zaatakowane z dwóch źródeł wilgoci prowadzącej do rdzy. Pierwsza to kondensacja zewnętrzna, a druga to kondensacja wewnętrzna spowodowana różnicą między temperaturą paliwa ciekłego a temperaturą powietrza na zewnątrz w wilgotnym środowisku. Utrzymywanie uzupełnianego zbiornika paliwa w porze deszczowej może pomóc w zmniejszeniu efektu kondensacji. Zapewnia również lepszą przyczepność na śniegu i na oblodzonych nawierzchniach.

Parkuj ostrożnie. 

Parkowanie pojazdu na trawie, błocie, śniegu lub słabo osuszonych powierzchniach to bezpośrednie proszenie się o pojawienie rdzy i zamieszkanie w Twoim pojeździe na stałe. Ponieważ pojazdy spędzają większość czasu na postoju w naszym miejscu zamieszkania, poradzenie sobie z miejscem postojowym może znacznie pomóc w powstrzymaniu rdzy. Jeśli uważasz, że inwestycja w ulepszenie podjazdu (np. poprzez ułożenie fragmentu kostki lub asfaltu) jest zbyt kosztowna, poproś swój warsztat o oszacowanie kosztów wymiany tarcz hamulcowych, układów wydechowych, wahaczy zawieszenia, zbiornika paliwa itp., a szybko znajdziesz uzasadnienie finansowe. Stare, popękane nawierzchnie asfaltowe mogą generować i zbierać w podwoziu tyle samo wilgoci, co wiosenne pole.