Jak przygotować samochód na zimę?

Gdy nadchodzi zima warunki na drogach z każdym dniem stają się coraz bardziej niekorzystne. Odpowiednie przygotowanie samochodu na zimę jest kluczowe dla bezpieczeństwa kierowców i innych uczestników ruchu drogowego. Jak zabezpieczyć samochód przed mrozem i śniegiem?

Wymień opon na zimowe

Najważniejszym zadaniem jakie stoi przed kierowcami jest wymiana opon na zimowe. Nie ma odgórnych regulacji dotyczących momentu zmiany ogumienia, jednak warto odpowiednio wcześniej o to zadbać. Optymalnym czasem na wymianę opon jest listopad, kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni C. Poniżej tej wartości letnie ogumienie może nie spełniać swojej roli.

Sprawdź płyny eksploatacyjne

Właściwa konserwacja auta przed zimą powinna uwzględniać sprawdzenie ilości płynów eksploatacyjnych w zbiornikach. Warto skontrolować płyn chłodniczy za pomocą glikometru. Zamarznięty płyn w układzie chłodzenia może zniszczyć chłodnicę oraz silnik. Należy również wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy oraz olej rekomendowany przez producenta. Zużyty olej utrudnia rozruch i gorzej chroni silnik przed zatarciem. Można zdecydować się na olej o niższej lepkości, który lepiej sprawdza się w niskich temperaturach.

Zabezpiecz uszczelki

Uszczelki to wykonane z gumy elementy zabezpieczające wnętrze samochodu przed czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli w kanalikach uszczelek zalega woda, może zamarznąć na mrozie i zniszczyć gumę. Najprostszym sposobem na konserwację uszczelek jest pokrycie powierzchni warstwą ochronną. W tym celu warto wykorzystać specjalny smar do uszczelek samochodowych w sztyfcie lub sprayu. Dobrze sprawdzi się również zwykła wazelina.

Sprawdź stan akumulatora

W porze zimowej najczęściej ujawniają się problemy z akumulatorem. Z tego względu warto zawczasu przygotować mechaniczną część auta do niskich temperatur. Można samodzielnie zrobić przegląd akumulatora za pomocą mierników napięcia – są stosunkowo niedrogie i dostępne w każdym sklepie motoryzacyjnym. Akumulator wymaga doładowania, jeżeli napięcie po całonocnym postoju wynosi mniej niż 12,4 V.

Zadbaj o lakier

Przed zimą warto zadbać o kompleksową ochronę lakieru. Wszelkie obtarcia, odpryski czy rysy nie tylko źle prezentują się na lakierze, ale również przyczyniają się do powstawania korozji. Samo woskowanie auta nie wystarczy do pełnego zabezpieczenia. Należy regularnie myć auto o każdej porze roku. Warto zdecydować się na mycie ręczne. Niestety silna chemia wykorzystywana w myjniach automatycznych może mieć negatywny wpływ na karoserię. Nie należy zapominać o korzystaniu z dobrej jakości płynu do spryskiwaczu. Najtańsze, o dużej zawartości metanolu w składzie mogą szkodzić lakierowi.