Jak pielęgnować auta w zimie?

Jak pielęgnować samochód w zimie?

O wygląd i odpowiednią pielęgnację auta warto zadbać również zimą. W jaki sposób? Przede wszystkim należy zacząć od umycia pojazdu i skupieniu się na ochronie lakieru. Niektórzy specjaliści polecają również zabezpieczenie karoserii od spodu. Jak jeszcze zadbać o samochód w okresie zimowym?

Ochrona lakieru zimą – sprawdzone sposoby

Pierwszym etapem pielęgnacji samochodu powinno być dokładne mycie. Tutaj szczególnie wskazane jest mycie detailingowe, czyli takie wykonane najwyższej jakości chemią, z użyciem delikatnych akcesoriów. Na czystym samochodzie ujawnią się ewentualne niedoskonałości lakieru, takie jak odpryski, ogniska korozji czy ślady smoły. Równie korzystne dla lakieru będzie tak zwane glinkowanie. Proces ten polega na dogłębnym oczyszczaniu lakieru z zanieczyszczeń przy pomocy specjalnej glinki. To właśnie ona wyciąga brud z zakamarków lakieru i usuwa powierzchowny nalot. Glinka nadaje powłoce lakierniczej dodatkowej gładkości. Mycie detailingowe oraz glinkowanie lakieru można zamówić w każdym z renomowanych salonów detailingowych, dostępnych na auto-help24.pl. Doświadczeni specjaliści używają tylko sprawdzonych i najwyższej jakości kosmetyków. Dzięki nim auto może znów prezentować się pięknie, a lakier odzyska dawny blask.

Woskowanie lakieru na zimę – czy rzeczywiście skuteczne?

Na koniec zostaje najważniejszy zabieg, czyli woskowanie lakieru. Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, czy zabieg ten jest wskazany dla ich auta. Profesjonaliści odpowiadają: zdecydowanie tak. Woskowanie odmłodzi każdy samochód i przyniesie spektakularne efekty – nadaje karoserii pięknego połysku i odświeży kolor lakieru. Woskowanie przede wszystkim spełnia funkcje ochronne. Dzięki woskowaniu na lakierze powstaje cienka, niewidoczna warstwa, która chroni auto przed osadzaniem się zabrudzeń i czynnikami wywołującymi korozję. Woskowania nie powinno się jednak stosować zbyt często. Dobrej jakości woski mogą utrzymywać się na powłoce aż do trzech miesięcy. Wosk nakłada się przy pomocy specjalnych aplikatorów, a na rynku dostępne są preparaty w trzech postaciach: pasty, mleczka oraz sprayu. Wszystkie przynoszą podobne, świetne efekty, jednak ich przeznaczenie jest nieco różne. Doświadczeni detailerzy w kilka minut sprawdzą stan lakieru i doradzą najlepsze dla niego rozwiązanie.

Jak zabezpieczyć auto na zimę?

Coraz częściej poleca się tak zwane zabezpieczenie auta od spodu. Na czym ono polega? Takie powłoki antykorozyjne chronią podwozie przede wszystkim przed solą, która bardzo niekorzystnie wpływa na blachę i powoduje naloty rdzy. Właściciele starszych samochodów często decydują się na wykonanie takiego zabiegu konserwującego podłogę. Blacha wraz z upływem lat staje się znacznie mniej wytrzymała i często pada ofiarą niszczącej elementy nadwozia soli. Zabezpieczenie antykorozyjne powinno pokryć podłogę, progi, belki i wahacze. Nie nakładamy go jedynie na wydech, ponieważ ten szybko się nagrzewa i powłoka nie utrzymuje się długo na jego powierzchni. Usługę tę można wykonać w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Powinna być wykonana przez fachowców, by w pełni chroniła podwozie i spełniała swoje zadanie.