Jak dbać o skrzynię biegów w samochodzie?

Remont skrzyni biegów wiąże się z dość dużymi wydatkami. Aby uniknąć kosztownych napraw, warto kierować się kilkoma zasadami i unikać podstawowych błędów podczas jazdy. Jak dbać o skrzynię biegów?

Automatyczna skrzynia biegów

Największą zaletą automatycznych skrzyń biegów jest wysoki komfort jazdy. Niestety bez regularnych serwisów i odpowiedniego traktowania mogą ulec awarii. Jednym z błędów popełnianych przez kierowców jest ruszanie z dużą prędkością na zimnym silniku. Lepiej odczekać kilkanaście sekund po uruchomieniu silnika zanim wrzuci się tryb D i włączy do ruchu. Na pracę automatycznej skrzyni biegów wpływa również zmiana trybów podczas jazdy. Przełączając tryb D na N lub P może dojść do uszkodzenia kół zębatych oraz szybszego zużycia zaworów sterujących przepływem oleju. Wszystkie te nawyki mogą doprowadzić do awarii skrzyni w przyszłości. A jak dbać o auto z automatyczną skrzynią biegów?

Podstawą podczas eksploatowania samochodu jest regularna wymiana oleju co około 60 tys. kilometrów. Równie ważny jest styl jazdy kierowców. Nie należy wciskać hamulca podczas powolnej jazdy. Wówczas automatyczne skrzynie biegów w nowych samochodach przełączają się od razu na drugi bieg, by zredukować spalanie paliwa. Niestety błędy popełniane podczas jazdy automatem mogą słono kosztować kierowców. Lepiej zmienić nawyki i styl jazdy, by samochód służył bezawaryjnie przez wiele lat. 

Manualna skrzynia biegów

W naszym kraju wciąż najbardziej popularne są samochody z manualną skrzynią biegów. Tak samo jak automaty wymagają regularnych przeglądów i odpowiedniego traktowania. Jak uniknąć kosztownych napraw? W tym przypadku również należy zadbać o właściwy styl jazdy. Podstawowym błędem jest jazda w korkach na półsprzęgle. Zawsze należy dociskać sprzęgło do samego końca, co ma wpływ na wolniejsze zużycie skrzyni biegów. Wielu kierowców hamuje silnikiem ze względu na mniejsze spalanie paliwa i stabilizację auta. Należy pamiętać, że najlepsze dla skrzyni jest redukcja biegów podczas zwalniania – jeden po drugim, a nie np. z czwórki na dwójkę. Jak jeszcze można zadbać o skrzynię biegów? Oczywiście regularnie uzupełniając olej zalecany przez producenta. W zależności sposobu eksploatacji skrzyni biegów, należy wykonywać tę czynność raz na 80-100 tysięcy kilometrów. Jazda ze zbyt małą ilością oleju może przyczynić się do powstawania usterek, których usunięcie pochłonie sporo czasu i pieniędzy.