Jak dbać o samochód, by wystarczył na lata?

Samochód na długie lata – czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Wystarczy odpowiednia eksploatacja, wymiana części na te dobrej jakości w odpowiednim czasie, a pojazd może służyć przez długi czas. Jest to szczególnie istotne, gdy tak trudno o dostęp do nowych lub nawet używanych części, a na rynku samochodów brakuje większości podzespołów. Jak dbać o samochody osobowe i dostawcze?

Ochrona i odpowiednia eksploatacja podzespołów

Użytkowanie samochodów zarówno dostawczych, jak i osobowych jest nieco inne i na inne aspekty powinno się zwracać uwagę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ na rynku samochodów nowych i używanych, pojawił się spory problem z dostępnością części. W znacznym stopniu utrudnia to szybką i bezproblemową naprawę. Samochody dostawcze, vany i busy charakteryzują się zupełnie innym przeznaczeniem i wykonaniem, niż auta osobowe. Nic dziwnego, są stworzone do przewożenia dużej liczby osób lub towaru, który nie zmieściłby się w normalnym samochodzie. Takie przeznaczenie, jak i zupełnie inne wykonanie, wymagają najwyższej jakości części. 

Części do samochodów dostawczych to nie tylko nowoczesne systemy wtryskowe, dobrej jakości filtry i olej. To również automatyczna skrzynia biegów, która pokonuje naprawdę dużo kilometrów, a jej przebieg miesięcznie liczony jest w dziesiątkach kilometrów. Musi być wytrzymała i serwisowana na bieżąco, łącznie z wymianą oleju. Równie ważne jest także dbanie o stan blacharski busa. Nowoczesne konstrukcje mają tendencję do szybkiego rdzewienia. Nawet niewielki nalot powierzchownej rdzy może bardzo szybko okazać się sporym problemem, ponieważ większość ognisk korozji w aucie rodzi się w profilach zamkniętych albo od niewidocznej strony. Trzeba więc regularnie serwisować samochód, by nie przeoczyć niebezpiecznych nalotów korozji. 

Jak dbać o samochód osobowy?

Samochody osobowe należy regularnie serwisować w profesjonalnych warsztatach, które są w stanie szybko i sprawnie wykryć wszystkie usterki. Regularna wymiana olejów, filtrów i wadliwych podzespołów z pewnością przyczyni się do dłuższego bezproblemowego użytkowania auta. Obecnie wielu kierowców zwraca na ten fakt ogromną uwagę z racji trudno dostępnych nowych części, nie mówiąc już o kompletnych, nowych samochodach.

Wielu kierowców, nauczonych doświadczeniem, zaczęło wystrzegać się również automatycznych myjni. Jeśli lakier samochodu ma być ładny przez długi czas, nie powinien mieć styczności z myjnią automatyczną. Myjnia tego typu pozostawia na każdym lakierze mikrozarysowania widoczne najbardziej na lakierach ciemnych, mniej na jasnych. Z powodzeniem można taką wizytę zastąpić myciem auta na myjniach bezdotykowych. 

Dbanie o samochód – zarówno o busa, jak i osobowy – wiąże się tak naprawdę z regularnym sprawdzaniem go i serwisowaniem u doświadczonych specjalistów. Wiele nowoczesnych samochodów dostosowanych jest do prac w trudnych warunkach i do pokonywania sporych odległości. Wszystko zależy jednak od sposobu użytkowania konkretnego egzemplarza. Naprawy trzeba robić regularnie i nie warto oszczędzać na najważniejszych podzespołach w aucie. 

Szukasz dobrej jakości części samochodowych? Sprawdź ofertę Vanking.