Jak dbać o kondycję akumulatora samochodowego?

Akumulator stanowi jeden z najważniejszych elementów samochodu. Daje potrzebny silnikowi prąd i poniekąd wpływa na prawidłową pracę całego motoru. Jak dbać o akumulator w samochodzie, by był jak najdłużej sprawny? Warto mieć również na względzie jego ewentualne rozładowanie, które może wpłynąć negatywnie na auto, m.in. na rozkodowanie immobilizera czy autoalarmu. 

Jak przedłużyć żywotność akumulatora w aucie? 

Akumulator w samochodzie ma zawsze określoną pojemność, która w znacznym stopniu wpływa na jego datę przydatności. Warto pamiętać, by akumulator samochodowy był zawsze w miarę czysty. Bateria rozładowuje się często przez prądy pełzające, które powstają, gdy akumulator jest brudny lub wilgotny. Zaśniedziałe klemy mogą wpływać na kondycję baterii i jej poziom pełnego naładowania. Z tego względu tak istotne jest regularne czyszczenie akumulatora. Czynność tę wystarczy wykonywać raz do roku. Może to w znacznym stopniu wydłużyć działanie baterii.

Kolejną sprawdzoną metodą przedłużenia żywotności baterii jest rozsądne korzystanie z nakładów energii. Jeśli samochód ma pokonać krótki odcinek drogi, na przykład 15 minut jazdy w zimę, warto zrezygnować z podgrzewania w samochodzie siedzeń lub tylnej szyby. Elektronika i tak nie zdąży odpowiednio wykonać polecenia, a bateria w znacznym stopniu zostanie wykorzystana, tak naprawdę bez potrzeby. Producenci zawsze zalecają kupno sprawdzonych akumulatorów oraz wszelkich elektronicznych akcesoriów, które bezpośrednio korzystają z prądu w czasie jazdy. Mowa tutaj między innymi o fabrycznym radiu. 

Sprawne ładowanie akumulatora

Rozładowany akumulator, na przykład po długotrwałym postoju, zazwyczaj ulega zasiarczeniu. Taka bateria wymaga już profesjonalnej naprawy, która niejednokrotnie jest droższa od zakupu nowego akumulatora. Warto więc postawić od razu na profilaktykę. Baterię warto wyjąć z samochodu, jeśli kierowca wie, że przez dłuższy czas jego pojazd nie będzie wykorzystywany. W tym celu trzeba odpiąć klemy z akumulatora, w kolejności najpierw biegun ujemny (tzw. minus), a potem dodatni (plus). Następnie usunąć śruby mocujące i wyjąć baterię. Na koniec trzeba oczyścić zaciski ze śniedzi.

Po wyjęciu akumulatora, warto o niego odpowiednio zadbać. Najważniejsza jest ochrona urządzenia przed wilgocią i działaniem zbyt wysokich temperatur. Miejsce przechowywania koniecznie powinno być suche i chłodne. To właśnie wilgoć wpływa negatywnie na żywotność nawet nowego i mało eksploatowanego akumulatora. Warto o tym pamiętać, ponieważ nawet wymontowana i odpowiednio przechowywana bateria, w końcu rozładuje się. 

Kiedy akumulator jest rozładowany?

Stan naładowania akumulatora można również kontrolować w bardzo prosty sposób. Wystarczy wymontować baterię z auta i wykorzystać tradycyjny woltomierz do pomiaru napięcia na urządzeniu. Napięcie w akumulatorze nie powinno być niższe, niż 12,5V. Jeśli sięga ono poniżej 11V, oznacza bardzo głębokie rozładowanie baterii, natomiast 13,8-14,4V to jego optymalne napięcie.