Ile należy ładować akumulator prostownikiem? 

Ładowanie akumulatora przy pomocy prostownika nie jest skomplikowanym zadaniem. Bateria ma za zadanie przekazać energię elektryczną do rozrusznika oraz cewki zapłonowej obwodów elektrycznych. Dbanie o kondycję akumulatora jest niezwykle ważne. Jeśli jednak bateria rozładuje się, warto umieć ją prawidłowo naładować prostownikiem. 

Czemu ładowanie akumulatora jest tak ważne?

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z faktu, że każdy akumulator warto raz na pewien czas ładować. Dlaczego? Energia wytwarzana przez urządzenie jest odnawiana podczas jazdy samochodem. Odpowiedzialny jest za to alternator. Jeśli jednak auto długo stoi lub sam akumulator jest nieużywany, trzeba go naładować. Aby sprawdzić stopień naładowania akumulatora, bardzo pomocny jest woltomierz do pomiaru napięcia na urządzeniu. Napięcie nie powinno być niższe, niż 12,5 V. Warto kontrolować ten stan raz na jakiś czas, ponieważ wiele on mówi o kondycji baterii w aucie. 

Jak naładować akumulator prostownikiem?

Aby prawidłowo naładować akumulator, należy go najpierw wyjąć z samochodu. Samo korzystanie z prostownika nie jest trudne. Do każdego przyrządu dołączona jest zawsze instrukcja, która jasno i wyraźnie mówi, jak używać danego przedmiotu. Do ładowania akumulatora poza pojazdem konieczne jest jego odłączenie od instalacji elektrycznej tak, by można było do niego swobodnie podłączyć prostownik. Podczas pracy z urządzeniem należy pamiętać o odpowiedniej kolejności podłączenia zacisków na obu przedmiotach. Bieguny dodatnie muszą się ze sobą zetknąć, by przepływał przez nie prąd. Podobnie jest z biegunami ujemnymi. Konieczną czynnością będzie również dostrojenie amperażu prostownika do akumulatora. W tym celu sprawdza się pojemność baterii i ustawia na prostowniku wartość 10% odczytanej wielkości. Najpierw podpina się odpowiednio klemy, by potem włożyć wtyczkę do gniazdka w celu ładowania baterii. 

Ile czasu potrzeba, by naładować akumulator? 

Czas potrzebny na ładowanie akumulatora poprzez prostownik jest uzależniony od jego pojemności oraz potrzebnej wartości naładowania. Podczas standardowej procedury, potrzeba około 10-12 godzin, by w pełni naładować akumulator. Dodatkowo, wiele zależy od temperatury otoczenia. Im będzie ona niższa, tym sprzęt będzie się dłużej ładował. Zalecane jest więc ładowanie w zacienionym i ciepłym, ale nie gorącym miejscu. Warto pamiętać również o kontroli obu urządzeń. To od rodzaju prostownika zależy, czy skończy on proces ładowania automatycznie czy potrzebna jest w tym pomoc człowieka. Automatyczny model można podłączyć na noc, dzięki czemu po pełnym naładowaniu akumulatora, urządzenie przejdzie w stan spoczynku. Rano samochód będzie gotowy do użytku. Na kaniec należy pamiętać o odłączeniu urządzenia od sieci, następnie od akumulatora, a na ostatnim etapie podłączyć klemy samochodowe. Tak przygotowane urządzenie jest w pełni naładowane i przygotowane do dalszej jazdy.