Jaki olej do silnika?

Dlaczego należy dbać o wymianę oleju?

Wymiana oleju w samochodzie to jedna z podstawowych usług w każdym warsztacie. Olej powinno się zmieniać regularnie i to na taki, jaki zaleca producent pojazdu. Dlaczego? Przede wszystkim, by zapewnić dłuższą żywotność motoru i zapewnić mu jak najlepsze warunki do pracy.

Wymiana oleju w aucie – dlaczego jest ważna?

Olej w każdym silniku spalinowym ma za zadanie odpowiednio nasmarować wszystkie jego elementy, tym samym dbając o pracę najważniejszych podzespołów. Olej w silniku odpowiada także za chłodzenie motoru w każdych warunkach – zarówno pogodowych, jak i drogowych. Dzięki regularnej wymianie oleju w silniku, właściciel pojazdu ma pewność, że smar nie utracił swoich właściwości i nadal dba o pracę silnika w odpowiedni sposób. Stary olej nie jest w stanie tak samo pracować, jak ten dopiero co wlany do silnika. Zmniejsza się wtedy jego lepkość, co wiąże się ze spadkiem jego wytrzymałości. W trakcie długotrwałej jazdy bez wymian, olej traci swoją zasadową naturę, a dodatkowo traci wszystkie dodatki dyspergujące, co niekorzystnie wpływa na elementy silnika. Bez względu na to, czy silnik jest benzynowy czy diesel, należy pilnować terminowych wymian oleju i stosować taki, jaki zaleca producent. Olej zazwyczaj należy wymieniać po przejechaniu 10-15 tysięcy kilometrów. Wiele nowych samochodów ma już specjalne kontrolki, które same sygnalizują potrzebę serwisu olejowego.

Jaki olej do silnika?

Wielu kierowców zastanawia się, jaki olej powinno się wlewać do silnika swojego auta. Zazwyczaj takie informacje dostępne są w instrukcji pojazdu. Jeśli jednak właściciel wciąż się waha, może zasięgnąć opinii specjalistów pracujących w warsztatach samochodowych. Doświadczeni mechanicy z pewnością dobiorą odpowiedni smar do motoru i zasugerują kolejny termin serwisu. Oleje silnikowe różnią się od siebie przede wszystkim klasą lepkości, klasą jakości oraz marką. Jak więc dobrać odpowiedni? Doświadczony mechanik będzie umiał ocenić stan zużycia silnika i z pewnością doradzi odpowiedni smar. Jest to rozwiązanie szczególnie wskazane w sytuacji, gdy właściciel auta nie wie, jaki olej był dotychczas stosowany w aucie.

Dlaczego należy dobrze dobrać olej?

Dobór odpowiedniego oleju do silnika jest szczególnie ważny, ponieważ to właśnie parametr lepkości oleju wpływa na odpowiednią pracę motoru. Szczególnego traktowania wymagają jednostki wysokoprężne, które podczas pracy wytwarzają dodatkowe zanieczyszczenia np. w postaci sadzy. Co prawda, większość z nich w czasie jazdy wydostaje się przez układ wydechowy, ale część trafia też do wnętrza komory spalania, a tym samym do oleju. To zmniejsza jego płynność i utrudnia smarowanie silnika. Z kolei do silników z LPG zalecany jest olej nieco bardziej tłusty i odporny na wyższe temperatury.

Jak zmienić olej w silniku? Zaufaj specjalistom

Szybka usługa wymiany oleju, dzięki autohelp24.pl, sprawi, że każde auto odzyska dawną moc i sprawność. Doświadczeni mechanicy z łatwością ocenią stan silnika i wycenią taką usługę. Klient może wybrać dogodny dla siebie termin realizacji usługi, a sama wymiana oleju nie powinna zająć dłużej niż godzinę lub dwie.