Co warto wiedzieć przy leasingu samochodu używanego?

Leasing samochodu używanego nie jest zbyt popularny, dlatego może budzić sporo wątpliwości. Klienci zazwyczaj pytają o wiek pojazdu czy stan techniczny w kontekście opłacalności leasingu. Jakie są najważniejsze parametry przy leasingowaniu pojazdu używanego? 

Leasing pojazdu używanego – najważniejsze informacje

Na rynku dostępnych jest sporo samochodów nowych, ale także używanych, które idealnie wpisują się w kryteria aut gotowych do leasingu. Najważniejsze, by spełniały one konkretne kryteria. Wiele firm leasinguje jedynie pojazdy 8-10-letnie. Użytkowanie takiego auta na podstawie umowy trwa w tym przypadku zazwyczaj od 2 do 3 lat. Jednak często wymagany jest wtedy większy wkład własny. Podobna sytuacja występuje w przypadku samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych. Starsze samochody podlegają umowie tylko wtedy, gdy są to pojazdy specjalne, jak np. z hydraulicznym dźwigiem samochodowym. Natomiast w przypadku pożyczki leasingowej możemy finansować auta mające od 15 do 20 lat. 

Leasing na samochód używany można wziąć jedynie wtedy, gdy jest on w 100% sprawny. Jeśli miałby być to leasing na samochód powypadkowy, najpierw musi zostać naprawiony oraz posiadać aktualne i ważne badanie techniczne. W przypadku leasingu coraz bardziej popularne stają się auta sprowadzane z USA, jednak większość leasingodawców oczekuje tego, aby taki pojazd został zarejestrowany w Polsce. Wielu klientów decyduje się na leasing pojazdu używanego głównie ze względu na zdecydowanie niższą ratę niż w przypadku nowego samochodu. Kolejną korzyścią jest to, że samochody dostępne w leasingu są co do zasady odpowiednio zweryfikowane pod kątem technicznym.

Samochód używany – leasing operacyjny lub finansowy?

Samochód używany można wziąć w leasing operacyjny lub finansowy. Czym różnią się te dwie opcje? Koszty początkowe w przypadku leasingu operacyjnego są na znacznie niższym poziomie od tych obowiązujących przy leasingu finansowym. Ważna jest tutaj wysokość kapitału własnego. Okres trwania umowy także różni się w zależności od wybranej formy – dla wersji operacyjnej jest on dłuższy niż 40% czasu trwania amortyzacji pojazdu, podczas gdy w drugiej opcji wynosi on powyżej 12 miesięcy. Różni się także sposób rozliczania podatku VAT. Może być on zaliczony do rat leasingowych lub do części odsetkowej rat, a wtedy amortyzacja jest objęta w kosztach. To cechy leasingu finansowego. 

Jak zarejestrować auto używane w leasingu?

Kupując auto od osoby fizycznej, należy też zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2% wartości pojazdu. Warto więc pamiętać, że leasingodawca doliczy tę opłatę do ostatecznej ceny. Od tej kwoty zostaną oczywiście naliczone odsetki. Rejestracja pojazdu używanego w całości kosztuje od 320 do 400 zł netto. Niekiedy koszt zawarty jest w ramach zryczałtowanej opłaty rocznej, która stosowana jest zamiast tradycyjnej tabeli opłat.