Co sygnalizuje kontrolka “check engine”?  

Istnieje niezliczona ilość powodów, dla których kontrolka check engine może się zapalić. Ta lampka silnika jest ważną częścią pokładowego systemu diagnostycznego Twojego pojazdu. Komputer samochodu zapali ostrzeżenie za każdym razem, gdy wykryje problem z układem napędowym (silnikiem, skrzynią biegów i powiązanymi komponentami), który może np. zwiększyć emisje z rury wydechowej.

1. Problemy z silnikiem

Nie trzeba dodawać, że problemy z silnikiem mogą wywołać lampkę check engine. Moduł sterujący pracą silnika za pomocą zestawu czujników, gdy wykryje problem, zapali się kontrolka check engine.

2. Problemy z transmisją

Skrzynia biegów Twojego samochodu manipuluje mocą silnika i przenosi ją na koła napędowe. Ponieważ oba zespoły współpracują ze sobą tak blisko, problem ze skrzynią biegów może również zwiększyć emisje z rury wydechowej. Dlatego jeśli moduł sterujący wykryje problem ze skrzynią biegów, zapali się kontrolka check engine.

3. Problemy ze sprzętem do emisji spalin

Nowoczesne pojazdy mają na pokładzie mnóstwo urządzeń do pomiaru emisji. Jest system recyrkulacji spalin, katalizator, system emisji par – lista jest długa. Każdy element układanki został zaprojektowany tak, aby zminimalizować emisje z rury wydechowej, chroniąc w ten sposób środowisko i czyniąc świat bezpieczniejszym miejscem.

Nie będziemy omawiać każdego z tych komponentów i systemów osobno, ponieważ szczerze mówiąc, jest ich zbyt wiele, by je wymienić. Ale zaufaj nam, gdy mówimy, że awaria sprzętu do emisji może łatwo włączyć kontrolkę silnika.

4. Problemy z modułami i czujnikami (elektroniczne sterowanie układem napędowym)

Szeroka gama czujników i modułów reguluje dzisiejsze układy napędowe. Co więcej, moduły komunikują się ze sobą poprzez rozległą sieć danych. Problemy z czujnikami, modułami, sieciami i okablowaniem mogą wywołać lampkę check engine.

5. Problemy z dostarczaniem powietrza/paliwa

Silnik Twojego samochodu potrzebuje odpowiedniej ilości powietrza i paliwa do prawidłowej pracy. Moduł sterujący prawdopodobnie to zauważy, gdy będzie za dużo lub za mało jednego lub drugiego. Urządzenie następnie załącza kontrolkę check engine.

6. Problemy z układem zapłonowym

Układ zapłonowy obejmuje świece zapłonowe, pakiety cewek i wszystko inne potrzebne do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej wewnątrz silnika. Jak się zapewne domyślasz, moduł sterujący monitoruje pracę układu zapłonowego. Gdy tylko wykryje problem to od razu włącza odpowiednią kontrolkę. 

Czy niski poziom oleju może spowodować zapalenie się lampki kontrolnej silnika?

Niektórzy uważają, że kontrolka check engine wskazuje, że w ich pojeździe zaczyna brakować oleju. Lampka kontrolna silnika może się zapalić z wielu różnych powodów, ale niski poziom oleju zazwyczaj nie jest jednym z nich.

Niski poziom oleju to poważny problem, ale nie spowoduje to włączenia się lampki kontrolnej silnika. Spowoduje to jednak, że zapali się czerwona lampka oleju na desce rozdzielczej. To światło wygląda jak puszka po oleju, z której dziobka kapie kropla oleju. Jeśli zobaczysz, że ta kontrolka się świeci, może to oznaczać, że Twój pojazd potrzebuje więcej oleju.

Co zrobić, jeśli świeci się kontrolka Check Engine?

Nie będziesz wiedział, co naprawdę oznacza kontrolka check engine, dopóki nie zdiagnozujesz swojego samochodu u profesjonalisty. Ostrzeżenie może wskazywać na coś prostego i nieszkodliwego – lub coś poważnego, co może spowodować dalsze uszkodzenie pojazdu. Pamiętaj! Zwlekanie z diagnozą może spotęgować liczbę usterek!