Co o samochodzie może powiedzieć diagnostyka komputerowa?

Diagnostyka komputerowa jest pomocna nie tylko podczas eksploatacji auta, ale również jest doskonałym sposobem na kontrolę używanego samochodu przed zakupem. Diagnostyka samochodowa to jeden z podstawowych zabiegów, który pozwala sprawdzić stan techniczny pojazdu. Na czym polega i jakich informacji dostarcza?

Co pozwala sprawdzić diagnostyka komputerowa?  

Diagnostyka komputerowa pozwala dowiedzieć się w jakiej kondycji znajduje się aktualnie samochód. To bardzo dobre rozwiązanie, które umożliwia szybkie sprawdzenie stanu pojazdu bez demontażu poszczególnych części. Aby zdiagnozować usterkę wystarczy tylko aparatura techniczno-pomiarowa. Komputer pokładowy rejestruje, oblicza i wyświetla różnego rodzaju parametry w trakcie jazdy np. ciśnienie doładowania, silnik, temperatura, czasy wtrysków, przepływomierz czy wskaźniki. Podłączenie samochodu do komputera diagnostycznego pozwala rozpoznać kody awarii różnych elementów, takich jak sterownik silnika, układ paliwowy, systemy bezpieczeństwa ABS, SRS, ASR, ESP, AIRBAG, EPC czy immobilizer. Jeśli dany parametr wykracza poza dopuszczalne normy, komputer pokładowy zapisuje kod błędu, który pomaga zlokalizować usterkę. Niektóre urządzenia diagnostyczne spełniają jeszcze dodatkowe zadania. Dzięki nim można sterować układami klimatyzacji, automatyczną skrzynią biegów czy poduszkami powietrznymi.  

Na czym polega diagnostyka komputerowa samochodu? 

Obecnie samochody wyposażone w mechanizmy komputerowe są standardem na polskich drogach. Auta posiadają specjalne układy diagnostyczne zaprogramowane przez producenta. Odpowiadają za prawidłowe zakresy pracy czujników i wszystkich podzespołów. Diagnostyka komputerowa polega na podłączeniu komputera diagnostycznego, zwanego testerem diagnostycznym, do komputera pokładowego auta w celu wymiany danych pomiędzy nimi. Tester w ciągu kilku minut odczytuje zapisane informacje o stanie samochodu i wyświetla nieprawidłowości w pracy poszczególnych podzespołów. Wówczas specjalista jest w stanie zdiagnozować problem i usunąć awarię. Diagnostykę komputerową przeprowadza się zarówno podczas użytkowania samochodu, jak i przed zakupem pojazdu używanego. Specjalny interfejs komputera diagnostycznego umożliwia sprawną i bezbłędną diagnozę wszystkich systemów. Inną zaletą diagnostyki jest przyspieszenie procesu naprawy i zmniejszenie jej kosztów. Ponadto ten zabieg zmniejsza ryzyko wymiany podzespołów, które działają prawidłowo.